Polish Printmaking

24.10.2011

Agata Gertchen - Grafika

Agata Gertchen GRAFIKA

Galeria Koszarowa 19 - ASP Katowice
otwarcie wystawy: 25.10.2011 - godzina 12.00
czas trwania wystawy: paĹşdziernik - listopad 2011

Egzystencja nasza z codzienności bierze sens i z potocznych doświadczeń buduje znaczenia. Czasem wydaje się, że oczywiste zajęcia wypełniające czas, stanowią tylko "poczekalnię" dla wydarzeń istotnych, podczas gdy to właśnie one o istocie stanowią. Nie łatwym jest, ów dyskretny rytm wychwycić, a trudniejszym jeszcze, z tych drobnych znaczeń utkać materię pełną.

Wodząc wzrokiem po perforowanych powierzchniach grafik Agaty Gertchen odnajdziemy ów sens rzeczywistości z pozoru nieistotnej, zrytualizowane działania czyniący przedmiotem kontemplacji. W ten sposób i wnętrze pralki będąc bezpretensjonalnym towarzyszem codzienności, stać się może powodem głębszego zastanowienia. Wyobrażam sobie, że również i sam proces pracy Agaty taki właśnie posiada charakter i taki cel sobie stawia. Monotonność powtarzanych czynności spaja w jedno charakter działania artystycznego i zwykłych domowych przedsięwzięć. Sterylna struktura wnętrza cylindrycznej formy bębna - na co dzień konotowana poprzez funkcję wirowania, prania, czy gotowania - w grafikach Agaty Gertchen urasta do rangi mikrokosmosu i sprawczej siły katharsis. Kameralna - choć nieraz całkiem sporych rozmiarów - wypowiedź, mimo iż mocno osadzona w konkrecie, nie jest uwikłana w publicystyczny kontekst.

Surrealne przestrzenie, w jakie przeobrażają się te stalowe powierzchnie, skutecznie naruszają rutynowe postrzeganie rzeczywistości najbliższej, zwracając uwagę na bogaty i niejednoznaczny potencjał tkwiący w sytuacjach nieustannie ponawianych i nieraz dotkliwie nudnych, czy wręcz uciążliwych. Przenoszą w rzeczywistość zupełnie nową, w której prozaiczne czynności dobrze się mają z metafizyką oczyszczenia...

Grzegorz Hańderek

linki:
http://cargocollective.com/agatagertchen
https://www.facebook.com/event.php?eid=191652584242321

  • 24.10.2011