Polish Printmaking

14.05.2009

Entropy of Art w Warszawie

Entrophy of Art

Wystawa "Entropy of Art"
Stara Prochownia, Warszawa ul. Boleść 2
wernisaĹź - 8 maja 2009, godz.: 18.00Wystawa ENRTOPY OF ART, której zamysł zrodził się z potrzeby wspólnego prezentowania prac plastycznych na papierze, nabrała realnych kształtów. Międzynarodowa grupa 20 artystów prezentuje swoje twórcze dokonania w malarstwie, grafice, rysunku i technikach własnych, dając świadectwo różnorodności postaw twórczych, świadomego przenikania kultur i w większości przypadków przyznając się do polskich korzeni. Trudno, by stało się inaczej, gdy głównymi organizatorami są Polacy rozsiani po świecie: Artur Popek (Polska), Agnieszka Miziołek (LA, USA) i Janusz Skowron (NY, USA). Pomysł zaiste szalony, zbudowany na entuzjazmie, uporze i pracy społecznej garstki ludzi nabrał realnych kształtów. ENRTOPY OF ART mogła zaistnieć również dzięki życzliwości ważnych osobistości świata dyplomacji, polityki jak i grona sponsorów.

ENTROPY zgromadziła artystów z różnym doświadczeniem twórczym, reprezentujących różne kanony od tradycyjnego warsztatu po oryginalny eksperyment. Rezultatem tego projektu jest wymiana artystycznych doświadczeń, wgląd w kulturowe aspekty kreacji plastycznej artystów z USA, Europy, Australii i Dalekiego Wschodu, a wreszcie okazja do czerpania radości ze spotkań przyjaciół połączonych wspólną pasją.

Wystawa ENRTOPY OF ART zaznaczyła swój pierwszy ślad na dwóch wystawach w Nowym Jorku. Impreza będąca jeszcze w powijakach zdobyła natychmiast uznanie licznych miłośników sztuki, krytyków, środowiska artystycznego.

Przy okazji pierwszych wystaw zbudowaliśmy należyty wizerunek medialny imprezy: katalog, strony www, zaproszenia, plakaty, relacje prasowe, internetowe, telewizyjne. Towarzyszące imprezy muzyczne Krzysztofa Medyny i Andrzeja Winnickiego (Komeda Project Band) uświetniły wernisaże w Konsulacie Polskim i w Galerii Kurier Plus w New York City USA.

Wystawa po debiucie nowojorskim rusza do Europy. Odwiedzi Polskę: Warszawę i Lublin, a następnie Ukrainę - Dniepropietrowsk, Kijów i Lwów a następnie Litwę – Wilno. W każdym z tych miejsc będziemy korzystać z gościnności renomowanych galerii oraz ze wsparcia władz oraz lokalnych sponsorów.

Pierwotny nowojorski skład to artyści mieszkający w Los Angeles USA: Kasia Czerpak-Weglinski, Donald Emery, Joanna Fodczuk, Leonard Konopelski, John Martin, w New York USA: Janusz Skowron, Lubomir Tomaszewski, we Francji: Piotr Betlej, w Niemczech: Maria Fuks, w Korei Południowej: Jin Kong Jae, w Australii: Gosia Włodarczak-Sarnecka i w Polsce: Artur Popek, Maksymilian Snoch i Jacek Wojciechowski. Do grupy 14 artystów dołączyli twórcy z Polski: Donat Kowalski, Piotr Łucjan, Alicja Snoch-Pawłowska i Krzysztof Szymanowicz oraz z Ukrainy: Aleksander Shabanov i Victor Korsunsky.

Pierwsza edycja ENRTOPY OF ART zawita w kolejnych miejscach i utoruje drogę do drugiej edycji, która to już powoli świta nam w głowach, jako pozbawiona niedoskonałości wieku niemowlęcego, bardziej dojrzała, bogatsza i jeszcze ciekawsza.

Jak nazwa wystawy sugeruje - impreza ma charakter progresywny i będzie wzbogacać się w trakcie trwania o nowych artystów i nowe miejsca. Docelowo ENTROPY OF ART przyjmie formę biennale z dwoma kategoriami nagród: Najlepszy Artysta oraz Najlepsza Instytucja Kulturalna.

Artur Popek

więcej informacji o wystawie (uczestnicy, prace) na stronie: www.arteinternazionale.com
  • 14.05.2009