Polish Printmaking

08.12.2014

Agata Gertchen RYCINY

Agata Gertchen RYCINY

Serdecznie zapraszam na otwarcie mojej wystawy zatytułowanej "Ryciny" do Domku Miedziorytnika 9 grudnia (wtorek) o godzinie 19.00

Wystawa jest czynna od 6 grudnia 2014 do 17 stycznia 2015.

Domek Miedziorytnika
ul. Świętego Mikołaja 1
Wrocław

https://www.facebook.com/events/1497333793888358/?pnref=story

Wystawa stanowi zapowiedź nowego cyklu zatytułowanego „Anatomia przedmiotu porzuconego". Jest to przełomowy cykl w mojej twórczości, gdyż odchodzę w nim od grafiki monumentalnej na rzecz kameralnych rycin oraz eksploruję techniki wykonywane na miedzi. Tytułowe ryciny są poniekąd ilustracjami do albumu anatomicznego, za pomocą których rozkładam dany przedmiot na czynniki pierwsze, badam go i buduję schematy. Nadal interesują mnie przedmioty pospolite, zwykłe, wypełniające naszą codzienność, a jednocześnie zapomniane i niedbale rzucone w kąt – fascynują mnie swą aurą, która jest odzwierciedleniem szarej rzeczywistości. Ujmuje mnie w nich brak jakiejkolwiek kokieterii. Według Jolanty Brach-Czainy nie każda rzecz jest obiektem, lecz jedynie ta, która ma zdolność oddziaływania i koncentrowania na sobie uwagi. Idąc tym tropem sprawiam, iż ścierka staje się egzystencjalnym konkretem.

Wyżęta, porzucona, beznadziejna w swym trwaniu ścierka czeka na nasze potknięcie. Dopiero gdy musimy usunąć skutki niezręczności sięgamy po nią aby powycierać, obmyć, usunąć plamy powstałe z naszej winy. Daje nadzieję oczyszczenia, jednocześnie budząc odrazę, gdyż cały brud bierze na siebie. Po raz kolejny zostaje porzucona – przesiąknięta brudem, śmierdząca i obrzydliwa. Taka właśnie ścierka stała się dla mnie inspiracją. Promieniuje i prowokuje mnie aby zyskać status przedmiotu nieupodlonego, ofiarowuje się bezinteresownie. Jest to moim zdaniem paradoks, że codzienność – tak przecież konkretna i namacalna – jest jednocześnie niezauważalna. Staram się nie być wobec tego bezrefleksyjna i uczynić obiektem moich badań oraz graficznych rozważań niezauważalność, zawieszenie w codzienności rzeczy położonej bardzo nisko w hierarchii przedmiotów.

Agata Gertchen

www.agatagertchen.com
  • 08.12.2014