27.11.2008
MĹODA GRAFIKA POLSKA
MĹODA GRAFIKA POLSKA
Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu
prof. zw. MirosĹaw PawĹowski
Katedra Grafiki AS P w Poznaniu prowadzi od 1995 roku oĹźywionÄ wymianÄ wystaw prac studentĂłw pomiÄdzy Akademiami Sztuk PiÄknych i innymi uczelniami artystycznymi w Polsce. Wymiany te spotykajÄ siÄ z duĹźym zainteresowaniem studentĂłw, pozwalajÄ bowiem spojrzeÄ na róşne metody realizacji zamierzeĹ warsztatowych czy idei artystycznych. StwarzajÄ moĹźliwoĹÄ uwaĹźnego przeĹledzenia i porĂłwnania dorobku pracowni graficznych z róşnych oĹrodkĂłw w kraju. KonfrontujÄ postawy artystyczne, moĹźliwoĹci techniczne czy programy nauczania.
Z idei wymiany wystaw pomiÄdzy uczelniami artystycznymi w 1998 roku zrodziĹ siÄ pomysĹ powoĹania do Ĺźycia OgĂłlnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej, ktĂłrego pomysĹodawcami i późniejszymi kuratorami byli: prof. Stefan Ficner i prof. MirosĹaw PawĹowski.
W latach 1999-2008 Biennale zostaĹo pokazane w galeriach wielu miast na terenie kraju. Organizatorzy stale wspĂłĹpracujÄ z GaleriÄ MiejskÄ ArsenaĹ i GaleriÄ Stary Browar w Poznaniu, GaleriÄ Sztuki Wozownia w Toruniu, PaĹstwowÄ GaleriÄ Sztuki WieĹźa CiĹnieĹ w Koninie (do 2006), a ostatnio z WydziaĹem Artystycznym UĹ w Cieszynie i RoNDo Sztuki ASP w Katowicach.
OrganizujÄ c cykliczne przeglÄ dy najmĹodszej grafiki, naszym celem jest wyĹonienie najciekawszych postaw twĂłrczych spoĹrĂłd studiujÄ cej mĹodzieĹźy oraz uĹatwienie im startu do dojrzaĹej kariery artystycznej .
JuĹź od pierwszej edycji zgĹaszano ponad 1000 prac. PrzytoczÄ kilka danych statystycznych, ktĂłre, w moim odczuciu, charakteryzujÄ stopieĹ zainteresowania najmĹodszych adeptĂłw sztuki graficznej naszym przeglÄ dem:
I Biennale 1999 do konkursu zgĹoszono 1005 prac 314 osĂłb. Jury wybraĹo 250, ktĂłre zakwalifikowano do udziaĹu w wystawie pokonkursowej. Wystawa odwiedziĹa ZielonÄ GĂłrÄ, Katowice, PrzemyĹl, GorzĂłw Wlkp., Sopot i ToruĹ. II Biennale 2001: wpĹynÄĹo 1021 prac 310 osĂłb. Z tej liczby wybrano 196 grafik 115 autorĂłw i zakwalifikowano do udziaĹu w wystawie pokonkursowej.
II OgĂłlnopolskie Biennale Grafiki Studenckiej PoznaĹ 2001 prezentowane byĹo w galerii WieĹźa CiĹnieĹ w Koninie, BWA w Toruniu i na Zamku w KsiÄ Ĺźu .
III Biennale 2003: do konkursu zgĹoszono 1046 prac 324 autorĂłw. Jury wybraĹo 170 grafik 123 autorĂłw, ktĂłre zakwalifikowano do udziaĹu w wystawie pokonkursowej.
III OgĂłlnopolskie Biennale Grafiki Studenckiej PoznaĹ 2003 prezentowane byĹo w galerii WieĹźa CiĹnieĹ w Koninie, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu i BWA w Katowicach.
IV Biennale 2005: do konkursu zgĹosiĹo siÄ aĹź 324 studentĂłw, nadsyĹajÄ c w sumie 1246 prac. Jury wybraĹo 170 grafik 123 autorĂłw, ktĂłre zakwalifikowano do udziaĹu w wystawie pokonkursowej. Wystawa zostaĹa pokazana w UĹ w Cieszynie 2005, podczas MiÄdzynarodowej Konferencji GrafikĂłw 4 Impact-Kontakt PoznaĹ - Berlin w Starym Browarze w Poznaniu 2005 i w Auli warszawskiej AS P 2006 .
V Biennale 2007: na konkurs wpĹynÄĹy 1023 prace 386 autorĂłw. Jury zakwalifikowaĹo 163 prace 115 autorĂłw do wystawy pokonkursowej. DuĹźy fragment wystawy V BGS braĹ udziaĹ w wielkim pokazie polskiej grafiki Trans_grafika - Eastern European Graphic Art w Hangaram Museum w Seulu, Korea Pd., podczas SI PA â07 oraz w programie MiÄdzynarodowej Konferencji GrafikĂłw 5 Impact w Tallinie, Estonia (Trans_Graphic - Polish Prints).
W 2008 roku planowany jest pokaz prac konkursowych w Rondzie Sztuki ASP w Katowicach, w Posters Gallery w Helsinkach i na UĹ w Cieszynie.
Co moĹźna powiedzieÄ o najmĹodszej generacji mĹodych polskich grafikĂłw? Na pewno to, Ĺźe ich postawy sÄ zróşnicowane, sÄ poszukujÄ cy, a kaĹźdy z nich pragnie zaznaczyÄ wĹasnÄ indwidualnoĹÄ.
Przez osiem lat istnienia Biennale Grafiki Studenckiej daje siÄ zauwaĹźyÄ pewien charakterystyczny rys przysyĹanych grafik: jest to rys okreĹlajÄ cy uczelniÄ czy pedagoga prowadzÄ cego okreĹlonÄ pracowniÄ. OczywiĹcie generalizujÄ, ale po tylu latach organizowania tego przeglÄ du powstaje juĹź pewne rozeznanie, jeĹli chodzi o preferencje, artykulacje, tendencje i idee przypisane okreĹlonym Ĺrodowiskom.
I tak moĹźna siÄ spodziewaÄ bardzo dobrej grafiki w technikach metalowych z ASP z Krakowa, Katowic czy WrocĹawia.
Serigrafie, i to w duĹźych iloĹciach i formatach, przysyĹajÄ ASP ĹĂłdĹş i PoznaĹ, UMK ToruĹ, a ostatnio rĂłwnieĹź ASP w Katowicach.
Litografie to KrakĂłw, Warszawa, PoznaĹ i GdaĹsk, linoryty najczÄĹciej pochodzÄ z Krakowa, WrocĹawia i Poznania.
Grafika poszukujÄ ca to z pewnoĹciÄ PoznaĹ, Katowice, WrocĹaw i KrakĂłw.
W ostatnich edycjach biennale zauwaĹźyÄ siÄ daĹa mocna reprezentacja grafiki cyfrowej z Katowic i WrocĹawia. OĹrodki te wiodÄ obecnie prym i posiadajÄ najwiÄksze osiÄ gniÄcia w tym zakresie edukacji artystycznej .
CechÄ charakterystycznÄ mĹodej grafiki polskiej jest. To najczÄĹciej spotykana forma wypowiedzi i dotyczy w zasadzie wszystkich uczelni reprezentowanych na wystawach Biennale. PojawiajÄ siÄ rĂłwnieĹź prace mocno osadzone w tradycji abstrakcji i geometrii, ktĂłre w duĹźej mierze sÄ charakterystyczne dla szkoĹy ĹĂłdzkiej.
Ostatnie dziesiÄÄ lat rozwoju komputerĂłw, rejestracji cyfrowych czy komunikacji globalnej spowodowaĹo, Ĺźe juĹź inaczej patrzymy na grafikÄ. Stopniowo, w ostatnich edycjach biennale, zaczÄĹy pojawiaÄ siÄ prace cyfrowe realizowane przy pomocy komputera, bÄ dĹş ze sporym jego zaangaĹźowaniem. MĹodzi artyĹci, czy to nie dowierzajÄ c nowemu medium, czy to z przyczyn natury osobistej, mieszajÄ techniki najnowsze z tymi o okreĹlonej hierarchii tradycyjnej (ASP Katowice).
Metoda ta daje czÄsto bardzo interesujÄ ce skutki artystyczne. PojawiajÄ siÄ cytaty fotograficzne, digitalne i to w jaknajbardziej SZLACHETNYCH TECHNIKACH jak: akwaforta, akwatinta, sucha igĹa czy drzeworyt.
OczywiĹcie sÄ to Ĺwiadome wybory, ktĂłre podporzÄ dkowane sÄ wczeĹniej przyjÄtym celom artystycznym.
WspĂłĹczesna grafika artystyczna funkcjonuje nieco poza oficjalnymi przeglÄ dami sztuki, dlatego kontakt z niÄ jest rzeczywiĹcie rzadszy. Niemniej, dziÄki duĹźym przeglÄ dom cyklicznym jak: krakowskie MTG , toruĹskie MiÄdzynarodowe Triennale Grafiki KOLOR W GRAFICE, katowickie Triennale Grafiki Polskiej czy poznaĹskie Biennale Grafiki Studenckiej istnieje moĹźliwoĹÄ poznania tego, co obecnie w tej dziedzinie sztuki jest istotne, jak nowe metody obrazowania i druku znajdujÄ swoje trwaĹe miejsce w obszarze grafiki warsztatowej. Bowiem kaĹźda epoka we wĹaĹciwy sobie sposĂłb obrazuje swĂłj wizerunek, preferujÄ c takie media, ktĂłre jÄ najpeĹniej charakteryzujÄ .
Ale tylko ta sztuka, ktĂłra czerpie odwaĹźnie ze zdobyczy technologicznych i korzysta z nowych idei, staje siÄ pamiÄciÄ swojego czasu, a przynajmniej w znacznej mierze. SzczegĂłlnie dzisiaj, a w grafice i multimediach przede wszystkim.
OczywiĹcie mam ĹwiadomoĹÄ, Ĺźe po kaĹźdej fali fascynacji wynalazkami i nowinkami technologicznymi przychodzi czas na refleksjÄ. To, co jeszcze niedawno otwieraĹo przed nami nieograniczone perspektywy poznawcze i obszary penetracji artystycznej (komputer, druk cyfrowy, Internet), ukazuje nam niespodziewanie nowÄ sferÄ zagroĹźeĹ, puĹapek i pewnego medialnego uzaleĹźnienia. SÄ dzÄ, Ĺźe najmĹodsi graficy majÄ tego ĹwiadomoĹÄ...
.MoĹźe dlatego dzisiaj najbardziej interesujÄ ce poszukiwania to te, w ktĂłrych artyĹci âpenetrujÄ â wspomniane obszary, Ĺwiat reklamy i szeroko rozumianego designu?
Daje to w artystycznym aspekcie bardzo interesujÄ ce skutki, gdzie tradycja grafiki warsztatowej miesza siÄ ze wspĂłĹczesnymi zapisami cyfrowymi
WedĹug mnie, najbardziej istotny jest przekaz, sama idea. ZakĹadam, Ĺźe warsztat jest doskonaĹy, acz transparentny. Przekonuje mnie przeĹamywanie podziaĹĂłw miÄdzy technikami, propozycje wielkoformatowe, mocny kolor czy ĹÄ czenie - jak wspominaĹem wczeĹniej - róşnych artykulacji w obrÄbie wybranej techniki graficznej. CzÄsto jest to odwieczna walka z malarstwem czy obecnÄ siĹÄ grafiki reklamowej.
SÄ dzÄ, Ĺźe mĹoda grafika polska jest obecnie w trakcie znajdowania wĹasnego oblicza i formy adekwatnej do opisu wspĂłĹczesnoĹci. Stopniowo rezygnuje z pozycji bycia tylko i wyĹÄ cznie obiektem kolekcjonerskich zbiorĂłw. Jest to dla mnie najbardziej obiecujÄ ca sytuacja, ktĂłra posiada nieograniczonÄ perspektywÄ rozwoj
W masowej opinii grafika artystyczna postrzegana jest skromniej, niĹź np. plakat. ZresztÄ , po kilku latach stagnacji mamy do czynienia z jego ponownym rozwojem i to dziÄki najmĹodszej generacji twĂłrcĂłw, czÄsto uczestnikĂłw i laureatĂłw poznaĹskiego Biennale Grafiki Studenckiej.
W ostatnich latach pojawiĹy siÄ nowe, wczeĹniej niespotykane, formy realizacjii dystrybucji obrazu. Mam na myĹli formÄ elektronicznÄ , holografiÄ, internet, wielkoformatowe projekcje czy billboard, ktĂłry ze swoim obszarem zadruku nie ma sobie rĂłwnych, jeĹli chodzi o siĹÄ dziaĹania. Trudno byÄ obojÄtnym wobec tego przekazu. Nawiasem mĂłwiÄ c szkoda, Ĺźe w przestrzeni miejskiej tak rzadko moĹźna obejrzeÄ graficznie interesujÄ ce realizacje .
Niemniej, jeĹli siÄ trochÄ rozejrzeÄ, choÄby w tzw. strefie undergroud, to znajdziemy sporo realizacji graficznych w postaci drobnych ulotek, wlepek, kartek pocztowych, efemerycznych pism, stron www. SÄ to obszary, w ktĂłrych rĂłwnieĹź wspĂłĹczesna grafika Ĺźyje. ZresztÄ wspomniane wyĹźej formy designu graficznego znajdujÄ swoje reprezentacje w tej âszlachetniejszejâ jej odmianie: w realizacjach grafiki artystycznej, co teĹź w poznaĹskim przeglÄ dzie BGS jest wielokrotnie widoczne.
Nierzadko te dwie formy aktywnoĹci twĂłrczej zazÄbiajÄ siÄ, zacierajÄ c granice miÄdzy uĹźytkowÄ a czystÄ .
Pozycja, z ktĂłrej grafika podejmuje prĂłby opisu Ĺwiata bÄ dĹş samej siebie, zawsze byĹa spoza naskĂłrka sztuki. WedĹug mnie to jej cecha charakterystyczna (chociaĹźby z powodu warsztatu), dziÄki ktĂłrej posiada moĹźliwoĹÄ âwolniejszej reakcjiâ, co w efekcie daje czas do peĹniejszej, bardziej uniwersalnej wypowiedzi.
W moim odczuciu pozycja ta umoĹźliwia szeroki i prawdziwy dialog z odbiorcÄ , zwalnia bowiem z niezdrowego wyĹcigu z czasem .
ObserwujÄ c dokonania studentĂłw grafiki z caĹego kraju widaÄ, Ĺźe nie sÄ to tylko i wyĹÄ cznie Äwiczenia semestralne ukierunkowana na naukÄ warsztatu, lecz wyraĹşnie stawiany jest cel artystyczny, idea czy prĂłba opisu Ĺwiata, w ktĂłrym przyszĹo im ĹźyÄ: tego prywatnego i tego publicznego. Ĺwiata peĹnego konfliktĂłw politycznych, religijnych, ekonomicznych czy socjalnych. Ĺwiata ery globalizacji, szybkiej komunikacji i masowej konsumpcji.
Postawy te okreĹlajÄ spoĹecznÄ ĹwiadomoĹÄ najmĹodszego pokolenia twĂłrcĂłw ery globalnej wioski.
Prof. MirosĹaw PawĹowski
WydziaĹ Grafiki, Akademia Sztuk PiÄknych w Poznaniu
- 27.11.2008