Polish Printmaking

prof. nzw. Anna Janusz - Strzyż

prof. nzw. Anna Janusz - Strzyż

Katedra Grafiki Warsztatowej ASP we Wrocławiu

Pracownia Druku Wklęsłego i Wypukłego

Urodzona we Wrocławiu w 1968r. Studia we Wrocławskiej PWSSP w latach 1989-94. Dyplom z grafiki artystycznej. Od 1995 asystent, a od 1999 adiunkt na Wydziale Grafiki wrocławskiej ASP. W 2004 habilitacja. Od 2005 prof. nadzw. w Katedrze Grafiki Warsztatowej.
21 wystaw indywidualnych, udział w ponad 40-tu wystawach zbiorowych.
Dwukrotnie otrzymała Stypendium Im. T. Kulisiewicza.


Program pracowni:

Pracownia Podstaw Grafiki Warsztatowej

W pracowni studenci poznają podstawy grafiki i uzyskują umiejętności w zakresie bezpiecznego korzystania z warsztatu graficznego.
Poprzez prezentację przykładów realizacji wykonywanych metodą: typografii, druku wklęsłego, litografii i sitodruku uczą się języka graficznego.
Ćwiczenia praktyczne polegają na wykonaniu jednego zadania w każdej z podstawowych technik, co pomaga w podjęciu świadomej decyzji o drodze dalszego kształcenia w ramach grafiki artystycznej.

Pracownia Technik Miedziorytniczych

Pracownia specjalizuje się w druku wklęsłym /sucha igła, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, odprysk, miękki werniks itp. i wypukłym /linoryt, drzeworyt/.
Wybór technik zależy od studentów, tym nie mniej ich liczba limitowana jest ilością stanowisk pracy i materiałów.
Doświadczenie własnej twórczości, eksperymentowanie w zakresie łączenia środków wyrazowych różnych technik, otwartość na zmiany sytuacji artystycznej oraz szacunek dla doskonałości technicznej leżą u podstaw naszych metod dydaktycznych.
Służymy studentom radą podczas realizacji, prowadzimy indywidualny program w zależności od predyspozycji, zdolności i pracowitości studentów.


Credo:

Jestem praktykiem; najważniejsze jest dla mnie perfekcyjne opanowanie warsztatu graficznego i podporządkowanie go własnej wyobraźni.
W mojej twórczości ważną rolę pełnią symbole pomagające przekazać ulotne stany ducha, emocje, które często stanowią clou moich grafik.