20.08.2009
Wystawa Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne po raz pierwszy prezentowana w Polsce

Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne
wrzesieĹ - grudzieĹ 2009, Kamienica SzoĹayskich, Muzeum Narodowe w Krakowie
wernisaĹź: 17 wrzeĹnia 2009, 18:00
Na tropie skarbĂłw
ZdumiewajÄ ce jest, jak bogatÄ i dotÄ d nieznanÄ kolekcjÄ grafiki polskiej moĹźna znaleĹşÄ w Stanach Zjednoczonych, w najwiÄkszej metropolii Ĺrodkowego Zachodu. W Chicago powoĹano w 1935 roku Muzeum Polskie w Ameryce, dziĹ jedno z najstarszych i najwiÄkszych muzeĂłw etnicznych w USA. Przechowuje siÄ w nim ponad 1000 grafik datowanych od koĹca XVII wieku po XXI stulecie, miÄdzy innymi takie rarytasy jak 20 prac ocalaĹych z Pawilonu Polskiego na MiÄdzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku 1939-1940. To w stanie Illinois zachowaĹy siÄ ryciny, ktĂłre sÄ prawdziwÄ rzadkoĹciÄ w Polsce, rĂłwnieĹź dlatego, Ĺźe w niektĂłrych przypadkach dorobek twĂłrcy ulegĹ zniszczeniu w Europie w czasie II wojny Ĺwiatowej.
Muzealnik moĹźe poczuÄ siÄ tu jak odkrywca skarbĂłw, gdy anonimowa grafika okazuje siÄ drzeworytem z przedstawieniem Chrystusa w Ogrojcu datowanym na XVII wiek. Podobnych olĹnieĹ byĹo wiÄcej podczas katalogowania zbioru: odnaleziono w zakamarkach magazynĂłw akwaforty Daniela MikoĹaja Chodowieckiego, litografiÄ StanisĹawa Szukalskiego czy linoryty JĂłzefa Gielniaka. Notabene Ĺźadna z prac nie byĹa wymieniona w jakimkolwiek spisie inwentaryzacyjnym MPA.
AĹź trudno uwierzyÄ, Ĺźe tak cenny i róşnorodny zespóŠnie doczekaĹ siÄ wczeĹniej uporzÄ dkowania i oceny wartoĹci. PowoĹana kilka lat temu na kustosza dziaĹu grafiki Monika Nowak z entuzjazmem pioniera przystÄ piĹa do opracowania kolekcji, kontynuujÄ c pracÄ rozpoczÄtÄ przez poprzednikĂłw Bohdana GĂłrczyĹskiego i GraĹźynÄ Ruszczyk. W efekcie fascynujÄ cych odkryÄ zrodziĹ siÄ pomysĹ na zorganizowanie wystawy w prestiĹźowym Muzeum Narodowym w Krakowie prezentujÄ cym zbiory polskie z zagranicy w cyklu Skarby kultury polskiej na emigracji.
DziÄki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ktĂłre pozyskali dyrektor MPA Jan M. LoryĹ oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia GoĹubiew udaĹo siÄ zrealizowaÄ projekt. Kurator i pomysĹodawczyni wystawy Monika Nowak wybraĹa w Chicago 120 najciekawszych grafik 65 artystĂłw z lat 1919-1995, zestaw uznany przez kuratora krakowskiego MagdalenÄ CzubiĹskÄ za godny prezentacji. Obiekty poddano konserwacji i profesjonalnie oprawiono w Krakowie. EkspozycjÄ zaaranĹźowaĹa Ewa Morzyniec.
Plejada gwiazd
Poprzez dzieĹa wybitnych twĂłrcĂłw moĹźna przeĹledziÄ na wystawie rozwĂłj polskiej grafiki warsztatowej XX wieku. Od WĹadysĹawa Skoczylasa (drzeworyt Taniec zbĂłjnicki z 1919), Tadeusza CieĹlewskiego syna, Tadeusza Kulisiewicza, StanisĹawa Ostoi Chrostowskiego i Edmunda BartĹomiejczyka po Konrada Srzednickiego, Jerzego Panka, JĂłzefa Gielniaka, StanisĹawa WĂłjtowicza i Witolda KaliĹskiego (linoryt Lekki jak balon z 1995). DodatkowÄ atrakcjÄ pokazu jest moĹźliwoĹÄ poznania takĹźe dzieĹ mistrzĂłw osiadĹych na emigracji, Stefana MroĹźewskiego czy StanisĹawa Szukalskiego.
Brak wyraĹşnego profilu kolekcji wynika stÄ d, Ĺźe grafiki trafiaĹy do Muzeum przypadkowymi drogami â wraz z duĹźymi spuĹciznami lub jako dary, takĹźe od samych artystĂłw. Drugim zasadniczym ĹşrĂłdĹem pochodzenia jest donacja rzÄ du polskiego z 1966 roku. WĂłwczas oficjalnie Muzeum przejÄĹo na wĹasnoĹÄ czÄĹÄ z 11 000 (sic!) obiektĂłw z Pawilonu Polskiego na MiÄdzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku 1939-1940, ktĂłre w Stanach Zjednoczonych zatrzymaĹ wybuch wojny. StanowiÄ one trzon kolekcji od 1941 roku, kiedy do Chicago wysĹano z Nowego Jorku 13 wagonĂłw towarowych, kaĹźdy waĹźÄ cy 50 ton. Z 81 grafik 41 artystĂłw wymienionych w Katalogu Oficjalnym DziaĹu Polskiego na MiÄdzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku 1939 ocalaĹo w Muzeum do dziĹ zaledwie 20 prac 16 artystĂłw. Na mocy aktu darowizny placĂłwka wzbogaciĹa siÄ takĹźe w 1966 roku o wybĂłr 26 obrazĂłw i 56 grafik z lat 50. i 60. XX wieku.
Niezwykle frapujÄ ce jest odkrywanie nowych faktĂłw. Muzeum Polskie w Ameryce posiada najwiÄkszy zbiĂłr prac Marii Werten (1888-1949), pochodzÄ cej z Warszawy graficzki, rysowniczki, malarki i popularyzatorki sztuki polskiej w USA, nieznany jak siÄ okazuje w Polsce. Potwierdza to wybitny krytyk teatralny, literat i jednoczeĹnie siostrzeniec artystki, Jan Kott, ktĂłry w artykule z 2000 roku napisaĹ, Ĺźe ocalaĹ zaledwie jeden jej obraz. To nieprawda. SpuĹcizna Marii Werten obejmuje prawie 400 prac. Nawet w przewodniku muzealnym z 2003 roku dane sÄ niepeĹne. W Archiwum MPA znajdujÄ siÄ ponadto rewelacyjne dokumenty dotyczÄ ce artystĂłw osiadĹych na emigracji w Kalifornii, miÄdzy innymi rÄkopisy listĂłw Marii Werten oraz StanisĹawa Szukalskiego. Archiwalia przekazaĹa Muzeum Valerie Hunken, cĂłrka aktora i dziennikarza Leonidasa Dudarewa-OssetyĹskiego.
W zbiorach Muzeum przechowywane sÄ teĹź litografie, akwarele i rysunki studentĂłw ASP w Warszawie z lat 20. i 30. XX wieku, miÄdzy innymi JĂłzefa Puchalskiego i L. BrzeziĹskiej (tak jest sygnowana praca). L. BrzeziĹska stanowiĹa poczÄ tkowo zagadkÄ. OkazaĹo siÄ jednak, Ĺźe w katalogu Wystawy Nowojorskiej z 1939-1940 wystÄpuje wĹrĂłd ceramikĂłw Lucy BrzeziĹska. IdÄ c tym tropem â podczas kwerendy w Polsce - zostaĹa odnaleziona w warszawskim Archiwum ASP teczka biograficzna Ĺucji Lucy Klary BrzeziĹskiej z domu GawroĹskiej, uczennicy Edmunda BartĹomiejczyka. W Muzeum Narodowym w Warszawie skatalogowany jest drzeworyt barwny graficzki z 1934 roku. Obecnie znane sÄ zaledwie dwie prace artystki, ta druga jest wĹaĹnie w Chicago.
Muzeum dumne jest z posiadania rycin o tematyce architektonicznej StanisĹawa RaczyĹskiego (1903-1982), ktĂłry studiowaĹa w Poznaniu i wydaĹ w 1928 roku tekÄ graficznÄ zĹoĹźonÄ z 10 drzeworytĂłw. Pierwszy egzemplarz cyklu zostaĹ zakupiony do zbiorĂłw prywatnych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W wiÄkszoĹci dorobek artysty ulegĹ zniszczeniu podczas II wojny Ĺwiatowej, ale kilka drzeworytĂłw ocalaĹo w Muzeum Polskim w Ameryce.
Wspaniale zachowaĹ siÄ takĹźe drzeworyt Mariana Puchalskiego (1912-1970) Stacja MÄki PaĹskiej z 1943 roku, wykonany w obozie jenieckim Woldenberg. Puchalski wykonaĹ w oflagach kilkadziesiÄ t drzeworytĂłw, byĹ nawet czĹonkiem KoĹa ArtystĂłw PlastykĂłw w obozach jenieckich.
Ciekawa jest reprezentacja prac z lat 50. XX wieku, ktĂłra dotarĹa do Chicago okoĹo 1957 roku wraz z wystawÄ grafik Stefanii Dretler-Flin, MieczysĹawa Wejmana i Jerzego Panka.
Nie uda siÄ wspomnieÄ o wszystkich artystach czasĂłw powojennych, ktĂłrych grafiki trafiĹy do zbiorĂłw Muzeum wraz z dzieĹami StanisĹawa WĂłjtowicza, JĂłzefa Gielniaka, Mariana Maliny, Stefana Suberlaka, Haliny Chrostowskiej-Piotrowicz, Andrzeja Pietscha czy StanisĹawa FijaĹkowskiego.
Koniec anonimowoĹci
Nie byĹo wczeĹniej publikacji na temat caĹego zbioru grafiki Muzeum Polskiego w Ameryce. Tym cenniejsze jest to, Ĺźe wystawie towarzyszy piÄknie wydany katalog, liczÄ cy 250 stron bogato ilustrowany album, ktĂłry jest teĹź prezentacjÄ placĂłwki. Wydawnictwo pod redakcjÄ Magdaleny CzubiĹskiej zawiera miÄdzy innymi tekst MaĹgorzaty Kot poĹwiÄcony historii MPA oraz Moniki Nowak, po raz pierwszy omawiajÄ cy tak szczegĂłĹowo kolekcjÄ grafiki.
Ekspozycja chicagowska zostaĹa przygotowana nie tylko w ramach cyklu Skarby kultury polskiej na emigracji, ale takĹźe wpisana zostaĹa w program MiÄdzynarodowego Triennale Grafiki, KrakĂłw 2009 oraz serii prezentacji Muzeum Narodowego w Krakowie zatytuĹowanej Ameryka, Ameryka. AmerykaĹski sen jest jednym z najwiÄkszych projektĂłw muzealnych w Polsce â obejmuje szeĹÄ wystaw oraz interdyscyplinarny program edukacyjny realizowany w róşnych czÄĹciach miasta. Postanowiono w ten sposĂłb uczciÄ 90. rocznicÄ nawiÄ zania polsko-amerykaĹskich stosunkĂłw dyplomatycznych. Patronat nad pokazami sztuki, wykĹadami, koncertami i przeglÄ dami filmĂłw objÄ Ĺ ambasador StanĂłw Zjednoczonych w Polsce. WystawÄ grafiki z Chicago bÄdÄ mogli zobaczyÄ takĹźe goĹcie Kongresu Kultury Polskiej, ktĂłry odbÄdzie siÄ w Krakowie od 23 do 25 wrzeĹnia 2009 z udziaĹem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
WernisaĹź prezentacji grafiki z kolekcji Muzeum Polskiego w Ameryce zaplanowano na 17 wrzeĹnia o 18:00 w Kamienicy SzoĹayskich. Na poczÄ tku 2010 roku wystawÄ zobaczÄ mieszkaĹcy WrocĹawia, a nastÄpnie Chicago. Nigdy dotÄ d MPA nie miaĹo szansy na tak rozlegĹÄ akcjÄ promocyjnÄ .
Muzeum Polskie w Ameryce istnieje ponad 70 lat, czas najwyĹźszy wyĹoniÄ z ukrycia i udostÄpniÄ tajemniczÄ do tej pory, a tak interesujÄ cÄ kolekcjÄ grafiki, zgodnie z maksymÄ instytucji: Zachowujemy przeszĹoĹÄ dla przyszĹoĹci.
ByĹ tu Barack Obama
Muzeum Polskie w Ameryce, to aktywne centrum kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych z fantastycznÄ kolekcjÄ sztuki, bibliotekÄ i archiwum. Przewodnik turystyczny Fodorâs umieĹciĹ placĂłwkÄ wĹrĂłd 25 najwaĹźniejszych atrakcji Chicago w 2007 roku, wymieniajÄ c wĹrĂłd pereĹ monumentalny witraĹź wedĹug projektu grafika MieczysĹawa Jurgielewicza Symbol Polski odrodzonej sprzed 1939 roku, jeden z najwiÄkszych witraĹźy o tematyce Ĺwieckiej w Ameryce PĂłĹnocnej. ZbiĂłr sztuki art deco w MPA przyciÄ ga kolekcjonerĂłw i pasjonatĂłw z caĹego Ĺwiata.
Wiele sĹaw odwiedziĹo to miejsce, takich jak senator Barack Obama, obecny prezydent USA, gwiazdor Hollywood Gene Hackman, kardynaĹ Karol WojtyĹa, późniejszy papieĹź Jan PaweĹ II, prezydent Lech WaĹÄsa, generaĹ WĹadysĹaw Sikorski, premierzy Ignacy Jan Paderewski i Tadeusz Mazowiecki, artystka o miÄdzynarodowej renomie Magdalena Abakanowicz, mistrz boksu Andrzej GoĹota, a nawet druĹźyna piĹkarska Legia Warszawa.
Mimo, Ĺźe ekspozycja staĹa wymaga nowej aranĹźacji (podobnie strona internetowa), to obiekty niezmiennie budzÄ zachwyt i zaskakujÄ zwiedzajÄ cych. SÄ w Muzeum nieznane w Polsce dzieĹa artystĂłw z podrÄcznikĂłw historii sztuki: obrazy Olgi BoznaĹskiej, Wojciecha Kossaka, Witkacego i Jerzego Nowosielskiego, rzeĹşby StanisĹawa Ostrowskiego i Alfonsa Karnego, rysunki Cypriana Kamila Norwida i Feliksa Topolskiego, plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego. Przechowuje siÄ pukiel wĹosĂłw Tadeusza KoĹciuszki oraz akwarele jego autorstwa, bo byĹ takĹźe utalentowanym malarzem, pamiÄ tki powiÄ zane z HelenÄ ModrzejewskÄ , tak zaskakujÄ ce jak dwie gĹowy portretowe aktorki (elementy manekinĂłw) wykonane przez bratanka, rysownika i plakacistÄ WĹadysĹawa Teodora BendÄ. Jest zĹote piĂłro Ignacego Jana Paderewskiego, ktĂłrym podpisany zostaĹ â wedĹug tradycji - traktat wersalski w 1919 roku. ZobaczyÄ moĹźna sanie Marii LeszczyĹskiej z 1703 roku. W Archiwum przechowuje siÄ listy polskich krĂłlĂłw, na przykĹada Jana Kazimierza, kolekcjÄ map, w tym z widokiem Krakowa z 1493 roku, dokumenty rekrutacyjne ochotnikĂłw do Armii Polskiej we Francji z czasĂłw I wojny Ĺwiatowej oraz cenne fotografie dokumentujÄ ce Ĺźycie emigracji. Biblioteka - liczÄ ca aĹź 100 000 tomĂłw - posiada zbiĂłr nie tylko wspĂłĹczesnych publikacji, ale teĹź starodrukĂłw z XVI, XVII i XVIII wieku oraz bogatÄ kolekcjÄ polonijnych czasopism z wielu krajĂłw.
CzÄsto odbywajÄ siÄ w MPA wieczory autorskie, odczyty, uroczystoĹci. Niedawno goĹciĹ Alex StoroĹźyĹski, laureat nagrody Pulitzera, ktĂłry napisaĹ bogatÄ w nieznane wczeĹniej fakty ksiÄ ĹźkÄ o Tadeuszu KoĹciuszce. WkrĂłtce planowane jest wydanie polskiego tĹumaczenia.
Polskie przebudzenie
Pomimo niewielkiego zespoĹu pracownikĂłw i bardzo niskiego budĹźetu, instytucja tÄtni Ĺźyciem, starajÄ c siÄ przyciÄ gnÄ Ä przede wszystkim mĹodych ludzi, nie tylko PolakĂłw, ale teĹź AmerykanĂłw. Organizowane sÄ wystawy mĹodej sztuki polskiej. Sukcesem byĹa niedawno przygotowana prezentacja wspĂłĹczesnej grafiki polskiej w ramach miÄdzynarodowej konferencji graficznej, na ktĂłrÄ do Chicago przyjechaĹo 1600 delegatĂłw ze Ĺwiata. Na wernisaĹźu pojawiĹo siÄ ponad 400 osĂłb, obecni byli takĹźe artyĹci krakowscy, wydano katalog. W prasie amerykaĹskiej ukazaĹy siÄ pochlebne recenzje, na przykĹad w Time Out Chicago o nakĹadzie 70 000 egzemplarzy. Na 2010 rok zaplanowano pokaz plakatĂłw studentĂłw uczelni artystycznych w Polsce, ktĂłry odbÄdzie siÄ w Muzeum Polskim w Ameryce w trakcie dorocznych prestiĹźowych chicagowskich targĂłw sztuki Artropolis. Ten rozmach nie byĹby moĹźliwy bez pomocy finansowej z kraju w postaci grantĂłw ze strony Senatu RP, Stowarzyszenia WspĂłlnota Polska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsulatu RP w Chicago. DziÄki wsparciu z Departamentu do spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za GranicÄ w najbliĹźszych latach ukaĹźe siÄ album z wĹaĹnie inwentaryzowanymi Ĺwietnymi plakatami z czasĂłw I i II wojny Ĺwiatowej oraz art deco, a takĹźe katalog wszystkich grafik znajdujÄ cych siÄ w Muzeum Polskim w Ameryce. Obie publikacje bÄdÄ czÄĹciÄ nowej serii wydawniczej Poza krajem, naleĹźÄ cej do programu Rejestracja ZbiorĂłw Polskich za GranicÄ . Na takie opracowanie czekajÄ obrazy, rzeĹşby, archiwaliaâŚ
Przez lata polscy emigranci w Stanach Zjednoczonych pomagali rodakom w ojczyĹşnie, niespodziewanie amerykaĹski sen zamieniĹ siÄ w polskie przebudzenie.
Monika Nowak
kustosz DziaĹu Grafiki Muzeum Polskiego w Ameryce
Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne
wrzesieĹ - grudzieĹ 2009, Kamienica SzoĹayskich, Muzeum Narodowe w Krakowie
wernisaĹź: 17 wrzeĹnia 2009, 18:00
styczeĹ - luty 2010, Muzeum Miejskie WrocĹawia
lipiec - sierpieĹ 2010, Muzeum Polskie w Ameryce, Chicago
dodatkowe informacje:
www.muz-nar.krakow.pl
www.amerykanski-sen.pl
www.triennial.cracow.pl
www.polishmuseumofamerica.org
The Polish Museum of America Graphic Art Collection exhibited for the first time in Poland
It is incredible that such a rich and relatively unknown collection of Polish graphic art can be found in a Midwest metropolis of the United States. Founded in 1935, the Polish Museum of America is one of the oldest and largest ethnic museums in the United States. It is a center of Polish cultural activity and home to a library, archives and a unique collection of art.
The MuseumÂs collection includes over 1000 prints ranging from the 17th to the 21st century, with an emphasis on prints of the 1920s and 1930s. Many of the prints are extremely rare due to the fact that most works on paper in Poland were destroyed during the Second World War.
The Polish Museum of America, in cooperation with the National Museum in Krakow and with financial support from the Ministry of Polish National Culture and Heritage, has prepared an exhibition of graphic works by artists dating from 1919 to 1995. Of particular interest are works selected from the Polish Pavilion at the New York WorldÂs Fair of 1939-1940 and the postwar period of the 1950s and 1960s. Artists represented include Jerzy Panek, Jozef Gielniak and Stanislaw Wojtowicz and prominent ĂŠmigrĂŠs Stefan Mrozewski and Stanislaw Szukalski.
The pieces on exhibit were repaired and conservation was undertaken in Krakow. Ewa Morzyniec designed the exhibition. The curator from the Polish Museum of America was Monika Nowak, who originally had the idea for this project, and the curator from the National Museum in Krakow was Magdalena Czubinska.
To this day, there has not been any publication documenting the entire collection of the Polish Museum of America. Therefore, it is worth noting that this exhibition is accompanied by a 250 page illustrated catalog which details not only the contents of the exhibit, but also the background of the collections at the Polish Museum of America. Edited by Magdalena Czubinska, the catalog contains an essay by Malgorzata Kot about the MuseumÂs history and a text discussing the graphic collection by Monika Nowak.
The exhibition is arranged in conjunction with: the International Print Triennial in Krakow, 2009; an ongoing exhibit at the National Museum in Krakow, Treasures of Polish Culture Abroad; and the America, America series. The exhibitionÂs opening reception will be attended by representatives from the PMA and will take place September 17th at 6:00 pm on Kamienica Szolayskich, Poland. The exhibit will be displayed in Wroclaw and Chicago in 2010.
The Polish Museum of America Graphic Art Collection
September  December 2009, Kamienica Szolayskich,
National Museum in Krakow
Opening reception: September 17, 2009, 6:00 pm
January  February 2010, Municipal Museum in Wroclaw
July  August 2010, Polish Museum of America in Chicago
For more information please visit:
www.wspolnota-polska.org.pl
www.artinfo.pl
www.muz-nar.krakow.pl
www.amerykanski-sen.pl
www.triennial.cracow.pl
www.polishmuseumofamerica.org
- 20.08.2009