Polish Printmaking

Wystawa prof. Mirosława Pawłowskiego w Muzeum Staszica w Pile.

"cykl KAMUFLAŻ jest moim osobistym komentarzem współczesności..."
Mirosław Pawłowski

Człowiek wpisany w dwa światy – subiektywny i obiektywny – przez całe życie doskonali się w przekraczaniu ich granic. Przywdziewa różnego rodzaju maski, buduje wokół siebie swoiste pancerze, postrzegany jest jako figura mglista, zamknięta, niedostępna i powierzchowna.

http://www.galeriams.pl/wystawa.php?yr=2009&iw=59
Hańderek, Łabuz GRAFIKA

Chorzowskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki „MM” Mają zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy
Andrzej Łabuz, Grzegorz Hańderek
Grafika,
które odbędzie się 2 lutego 2009 r. o godz. 17.00
Miejska Galeria Sztuki „MM”
ChorzĂłw, ul. Sienkiewicza 3

Wystawa czynna do 23 lutego 2009 r
07.02.2009

Koszarowa 17




- Wystawa pedagogów katowickiej ASP- Ośrodek Propagandy Sztuki BWA ( 5 luty- 1 marzec 2009 )
- Wystawa studentów katowickiej ASP- Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (5 luty- 1 marzec 2009)

6 Biennale Grafiki Studenckiej - Poznań 2009

Wyniki konkursu na stronie:
http://www.asp.poznan.pl/extras/6bgs_06.html


Wystawa „Mistrzowie i Uczniowie” Pracowni Serigrafii Wrocławskiej ASP w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

W dniu 29 stycznia 2009 r. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbył się wernisaż wystawy pracowni serigrafii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu „Mistrzowie i Uczniowie”, będącej kolejnym owocem współpracy pomiędzy Muzeum a Akademią. Prezentowane były prace „Mistrzów”: Christophera Nowickiego i Małgorzaty Et Bert Warlikowskiej oraz ich studentów. Wykonane zostały w technikach: serigrafii, linorytu, kolografii, mezzotinty. Wystawa miała charakter przekroju przez różnorodne postawy estetyczne w grafice. Eksponowana będzie do 22 lutego 2009 r.
Maciej Kurak laureatem

Maciej Kurak od 2004 r. współtworzy grupę artystyczną Wunderteam, ale pracuje też indywidualnie. Zajmuje się grafiką i fotografią, lecz najbardziej znany jest ze swych zaskakujących, niekiedy iluzjonistycznych aranżacji przestrzennych, często tworzonych w przestrzeni miejskiej. Zazwyczaj łączy w nich i miesza dwa porządki: prywatny i publiczny. W 2005 r. otrzymał prestiżową nagrodę „Spojrzenia”, zaś w 2007 r. znalazł się w trójce oficjalnie nominowanych do Paszportów „Polityki”.

„Ktoś kiedyś pięknie powiedział, że człowiek jest istotą, której potrzebne jest to, co jest niepotrzebne. Sztuka jest nigdy nie kończącą się i niemożliwą próbą opisania fenomenu świata. I jakkolwiek by nie była wywrotowa, okrutna, negatywna - niosąc ze sobą pewien bagaż estetyczny, wprowadza stan rozedrgania, pobudza naszą wrażliwość. To tyle. Jak długo nie rozumieją tego decydenci i nauczycielki w szkołach, będziemy utopijnie wierzyli, że sztuka ma nas kształcić, czynić lepszymi. Ale czego tak naprawdę nauczyła nas proza Brunona Szulza, filmy Felliniego, symfonie Beethovena czy twarz Mony Lizy? Sztuka zaangażowana - w najpłytszym, politycznym sensie - staje na poziomie ideologicznego śmiecia i jej żywot traci blask tak szybko jak pierwsze strony gazet.” Mariusz Treliński, reżyser.

MŁODA GRAFIKA POLSKA

Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu
prof. zw. Mirosław Pawłowski


Katedra Grafiki AS P w Poznaniu prowadzi od 1995 roku ożywioną wymianę wystaw prac studentów pomiędzy Akademiami Sztuk Pięknych i innymi uczelniami artystycznymi w Polsce. Wymiany te spotykają się z dużym zainteresowaniem studentów, pozwalają bowiem spojrzeć na różne metody realizacji zamierzeń warsztatowych czy idei artystycznych. Stwarzają możliwość uważnego prześledzenia i porównania dorobku pracowni graficznych z różnych ośrodków w kraju. Konfrontują postawy artystyczne, możliwości techniczne czy programy nauczania.

Adam Romaniuk

Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach jest najważniejszą polską imprezą organizowaną przez środowisko grafików, związanych z katowicką ASP. Początki TG P sięgają lat 80-tych a inicjatorem był Stanisław Kluska, który pełnił funkcję kuratora pierwszego Tiennale Grafiki Polskiej. Kolejnym kuratorem była Ewa Zawadzka otaczając opieką kolejne 2, 3, 4, 5 Triennale Grafiki Polskiej.
27.11.2008

TRANSFER IDEI

W przeciwieństwie do popularnych metod przekazu wizualnego grafika artystyczna tworzy wyrafinowany, elitarny świat formy i treści W rozumieniu owoców jakie rodzi,do dorobku sztuki współczesnej grafika wnosi wiano w postaci nakładów wydrukowanych na papierze lub innych podłożach a także różnych form eksperymentalnych, powstałych dzięki wykorzystywania technik i technologii czerpiących ze źródła kanonu klasycznych technik powielania obrazu